Ново изследване категорично по въпроса
Снимка: Guliver / iStock
Британски учени от Университета в Бристол официално потвърдиха отдавна господстващата теория за това, че хората с разтройства от аутистичния спектър не са способни да разпознават емоциите по човешкото лице. Децата с аутизъм често бъркат щастливите и нещастните изражения на лицето, грешат в разпознаването на емоции като страх и изненада, както и отвращение и гняв.
Приблизително всяко 68-о дете на планетата има разтройство от аутистичния спектър, към който се отнасят самия аутизъм, синдрома на Аспергер и други подобни. 5 пъти по-често те се диагностицират при момчетата, отколкото при момичетата, пише news.rambler.ru. Децата с аутизъм нерядко се сблъскват с проблеми от социален, емоционален и комуникационен характер. Те демонстрират повтарящо се поведение, защото не желаят сериозни промени във всекидневните си дейности.
В хода на изследването учените направили онлайн тест за разпознаването на емоциите на 63 деца и подрастващи с аутизъм и още 64 без това разстройство, на средна възраст 11 години, като по-голяма част от аутистите били момчета. Участниците трябвало да различат щастливи, тъжни, изненадани, изплашени, лоши лица, както и такива на хора, които демонстрирали отвращение към нещо си. Емоциите на някои лица били специално преувеличени, за да можело да бъдат разпознати по-лесно, а други били по-малко изразени. Авторите на изследването мислели, че двете групи ще се справят приблизително еднакво със задачата, но станало ясно, че децата с аутизъм по-трудно разпознавали емоциите.
Надя Горанова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари